Патничко списание » Најголемиот светски кукавички часовник во Црна шума

Најголемиот светски кукавички часовник во Црна шума

Гинисовата книга на рекорди во Триберг и Шонах Германија

на AGE ™ Патувачко списание

Германска изработка и традиција!

Ниту една посета на Шварцвалд не е комплетна без часовник со кукавици и секако не треба да изостане посетата на најголемиот часовник со кукавици во светот. Прекрасни резби, подвижни фигури, едноставни дограма и украсени, фино изработени сцени. Мали, големи и достапни кукавички часовници - ги има сите во Шварцвалд. Вистинското потекло на часовникот на кукавицата сè уште не е точно разјаснето. Факт е дека светски познатиот дизајн на Шварцвалд е создаден во неколку чекори и низ различни влијанија. Со генерации, извонредната изработка се развиваше околу прекрасниот часовник и тој стана симбол за регионот. Големите куќи за часовници и малите семејни бизниси ве покануваат да се прошетате и да се воодушевите. На секој полн и половина час мелодичните свирежи на прекрасните дрвени часовници повикуваат среќна кукавица над долините покриени со ела.

Првиот најголем кукавички часовник во светот може да се види во Шонах. Во 1980 година, по три години изградба, го заврши часовничар Јозеф Долд. Тоа беше првиот часовник со кукавица во светот. Импозантниот часовник беше рачно изработен со електрична сложувалка и е висок 3,30 метри. 50 пати поголем од обичниот часовник. Идејата за овој необичен проект настана додека работев. Часовникот, исто така, редовно добиваше чакави за чака за поправки и многу клиенти сакаа да знаат поточно што е неисправно. Ова е тешко да се објасни на малите брзини на часовникот, и така се роди идејата за голем модел часовник, а со тоа и идејата за најголемиот чакави часовник во светот. 10 години подоцна, оваа идеја ја собра часовникот парк Ебле во соседниот град Триберг и таму беше инсталиран часовник со кукавица. Со размер 1:60, ова е дури и поголемо од оригиналот во Шонах и во моментов го држи рекордот во Гинисовата книга со часовник висок 4,50 метри.

Tick ​​Tack, Tick Tack, Tick Tack. Нишалото на монументалниот дрвен часовник се врти во ритамот во непоколебливиот ритам на времето. Зачуден стојам пред ова магично дело на прецизна механика. Голема дрвена опрема полека се предава на оловната тежина, единственото гориво за овој моќен часовник. Покажувачот полека се движи преку бирачот. Не премногу брзо и не премногу бавно. Потоа удира во три часот. Лелекаат и трескаат и трескаат одеднаш повеќе дрвени брзини ја започнуваат својата работа и со фасцинација гледам како целиот часовник почнува да се движи. Запчаници се испреплетуваат, се отвора мала врата, два мев дуваат воздух во цевките и потоа звучи - повикот што сите го чекаа. Кукавица, кукавица, кукавица, огромниот часовник за кукавица оживува.

Возраст
AGE™ ги посети најголемите часовници со кукавици во светот за вас:
Првиот најголем кукавич часовник во светот во Шонах со ovубов се грижи како семеен бизнис. Влезот на задната страна води кон внатрешноста на часовникот. Една мала турнеја нуди интересни сознанија за тоа како функционира часовникот и како е создаден. Поминатите импресивни брзини и тежината од 70 килограми што ги вози механичарите, посетителот пристигнува преку страничната врата на предниот поглед. Прекрасната фасада е надополнета со мало водено тркало, подвижна фигура од дрвосечач и шарени цветни украси, кои обезбедуваат соодветна рурална идила. Клупите во зелена ве покануваат да се задржите. Секој што сака може да се врати на часовникот во секое време и да земе втор, заинтересиран поглед на механиката и свирежите. Повикот за кукавица, исто така, може да се активира рачно доколку е потребно, што е многу погодно за групите што чекаат.
Во моментов најголемиот кукавички часовник во светот во Триберг е интегриран во голема продавница за часовници. Предниот дел на фасадата е слободно достапен и се наоѓа на страната на зградата со поглед од паркингот. За жал, главниот пат поминува директно зад часовникот, што малку го оцрнува чувството во Црната шума. За таа цел, тегови во форма на борови конуси и украсно нишало беа интегрирани во предниот дел на часовникот Триберг. Ова точно одговара на типичниот изглед на светски познатиот дизајн на часовници, исто така во XXL формат. Ако сакате да го посетите часовникот, можете да поминете низ главниот влез во продавницата за часовници и скалила до механиката со голем формат на најголемиот светски кукавички часовник. Исто така, се нудат повеќејазични патувања за големи групи тренери.
Европа • Германија • Баден-Виртемберг • Црна шума • Најголемиот кукушки часовник во светот

Искуства со најголемиот светски кукавички часовник во Црна шума:


Препорака за одмор на разгледување искуства за патувањеПосебно искуство!
Особено во денешниот дигитализиран свет, фасцинантно е да се погледне совршено координираната механика на традиционалниот кукавички часовник. Најголемите светски кукавички часовници комбинираат искуство, технологија и култура.

Понуда на цени Прием на трошоци Патување со погледКолку чини да го посетите најголемиот кукавички часовник во светот?
Гледањето на рекордните часовници чини само околу 2 евра. Мал придонес за одржување. Ве молиме имајте предвид можните промени. Почнувајќи од 2022 година.
Погледнете повеќе информации
• Прв најголем светски кукавички часовник во Шонах
– 2 евра по лице со вклучена обиколка на часовникот
– 1 евро за деца од 7 до 16 години
– Деца до 7 години се бесплатни

• Најголемиот светски кукавички часовник во Триберг
- 2 евра по лице за посета на часовникот
– Деца до 10 години се бесплатни
- Фасадата може да се гледа бесплатно

• Цените како водич. Можни се зголемувања на цените и специјални понуди.

Можете да ги најдете тековните цени за првиот најголем часовник со кукавици во светот овде.
Можете да ги најдете тековните цени за најголемиот часовник со кукавица овде.


Часови на планирање одмор на разгледување Кои се времињата на отворање на најголемите светски кукавички часовници?
• Прв најголем светски кукавички часовник во Шонах
- дневно барем од 10 до 12 часот и од 13 до 17 часот
- Септември до април: затворен во понеделник
- затворено во ноември
Ве молиме забележете ги можните промени. Можете да ги најдете тековните времиња на отворање овде.
• Најголемиот светски кукавички часовник во Триберг
- Велигден до крајот на октомври: дневно барем од 10 до 18 часот.
- Ноември до Велигден: дневно барем од 11 часот наутро до 17 часот попладне.
Ве молиме забележете ги можните промени. Можете да најдете попрецизно време на отворање овде.

Планирање време одмор за инвестиции во разгледување Колку време треба да планирам?
Обиколката на часовникот трае неколку минути. Може да се прошири со заинтересирани прашања. Кукавицата се јавува секој пол и пол час. Ако сте заинтересирани за традиционалната фасада на часовникот и механиката, AGE ™ ве советува да чекате двапати за кукавицата за целосно искуство. Надвор на врвот на часот, кога дрвената птица излегува од вратата, а внатре на половина час за да гледате како се креваат запчаниците што ги возат кукавицата и органските цевки.

Ресторан Кафе Пијте Гастрономија Одмор одбележјеДали има храна и тоалети?
За жал, тоалетите повеќе не можат да се нудат поради прописите за COVID19. Од 2021 година. Оброците не се вклучени. Препорачливо е да земете закуска со вас, а потоа да застанете во локално кафуле за добра торта од Шварцвалд. Групи од 10 или повеќе луѓе можат да учествуваат во дегустација на вино како дел од турнејата во Триберг.

Упатства за планер на маршрутата насоки за одмор низ разгледувањеКаде е првиот најголем кукавичен часовник во светот?
Оригиналот од 1980 година е во малото гратче Шонах во централната Шварцвалд.
Планер за маршрута на отворена мапа
Планер за маршрута на картата
Упатства за планер на маршрутата насоки за одмор низ разгледувањеКаде е најголемиот кукавички часовник во светот?
Рекордерот од 1990 година е во соседниот град Триберг.
Планер за маршрута на отворена мапа
Планер за маршрута на картата

Атракции во близина Мапи одмор за планирање на маршрути Кои знаменитости се во близина?
Двата кукави часовници се само 7 минути со автомобил и затоа може да се комбинираат без проблеми доколку сте заинтересирани. Посетата на часовниците може совршено да се комбинира со обиколка на Водопади Триберг комбинираат, највисоките водопади во Германија. Црната шума се наоѓа и во Триберг Музеј на отворено Фогсбауернхоф со традиционални фармерски куќи. Ако ви се допаѓа малку повеќе спакувано во акција, тогаш можете да одвоите околу 20 километри Гутачско лето со тобоган Побрзајте во долината и уживајте во прекрасниот поглед.

Возбудливи информации од позадина


Познати информации за знаење одмор обележје Кој го измисли часовникот за кукавица?
Дополнителни информации за корените на најголемиот часовник со кукавици во светотКорените на часовникот кукавица:
Уште во 1619 година, избирачот Август фон Сахсен поседуваше часовник со кукавица. Точното потекло на идејата за кукавички часовник за жал не е познато до денес. Во 1650 година, производството на повикот за кукавица со органски цевки во комбинација со подвижна фигура на кукавица беше споменато во прирачникот за музика „Musurgia Universalis“ и во 1669 година беше објавена идејата за користење на повикот за кукавица како временска објава.
Возбудливи информации за историјата на часовникот на кукавицатаКако кукавицата се пресели во Црна шума:
Првите часовници кукави се изградени во Црна шума во 17 век. Останува нејасно кој прв имал среќа. Франц Кетререр од Шенвалд ја наведува верзијата на современата историја за раните 1730 -ти како пронаоѓач на часовникот кукавица. Злобните јазици тврдат дека тој првично сакал петел да живее во неговиот часовник, кој треба да запее секој час. Сепак, овој проект се покажа како премногу тежок. Звукот на органските цевки го инспирираше Франц Кетрер и јасен продорен повик со само два тона стана решение. Петелот мораше да се повлече, на кукавицата му беше дозволено да се всели и се роди кукушкиот часовник во Црна шума. Друга верзија на современата историја, од друга страна, известува дека дилерите на часовници се сретнале со колега од Боем со дрвени часовници во 1740 година и ја вратиле идејата во нивната татковина. Се вели дека во 1742 година Мајкл Дилгер и Матеус Хумел ги направиле првите часовници во Црна шума.
Возбудливи информации за позадината за тоа како часовникот со кукавица влегол во куќаКако кукавицата ја доби својата куќа:
Првите часовници за кукавици немаа многу заедничко со денешниот светски познат дизајн. До 19 век, кукавицата беше вградена во широк спектар на часовници. Во 1850 година, по натпревар на директорот на Големиот војвода Бадише Урмахершуле Фуртванген, почна да преовладува таканаречениот Банхауслеур. За ова натпреварување, Фридрих Ајзенлор прикачи часовник со часовник во куќата на чуварот на станицата и на тој начин исто така создаде основа за денешниот типичен дизајн на часовници во форма на куќа. Во следните неколку години започна развојот на типичниот часовник за кукавица во Црна шума. Во 1862 година, Јохан Баптист Беха од Ајзенбах за првпат продаде часовници со тегови во форма на борова шишарка, а раскошните резби за украсување на часовниците станаа популарни. Денес часовникот со кукавица е светски познато обележје на Црна шума и исто како и Боленхут од Црна шума или тортата Црна шума, веќе не е можно да се замисли регионот без него.

Добро е да знаете

Идеи за знаење во позадина обележја одморКаде можам да го најдам најширокиот кукушки часовник на светот?
Уште еден рекорден часовник може да се види на само 5 километри од Триберг и 9 километри од Шонах. Таа стои пред Куќата на часовниците на Црна шума, семејна продавница за часовници во Хорнберг. Таканаречениот Хорнбергер Уренспиле беше инаугуриран во 1995 година и е запишан во Гинисовата книга на рекорди како најширокиот чакави часовник во светот. Ако фрлите едно евро во преголемата музичка кутија, ќе го оживеете. Дрвените фигури почнуваат да танцуваат, а кукавицата исто така ја напушта својата куќа по команда. 21 подвижни фигури му даваат посебен шарм на најширокиот кукавички часовник.

Идеи за знаење во позадина обележја одморОд каде потекнува првиот преголем часовник кукавица?
Преголем часовник чакави е изграден за прв пат во 1946 година. Меѓутоа, не во Црна шума, туку во Визбаден, како реклама пред продавница за сувенири за сувенири од Германија. Овој кукавички часовник не е достапен, но сепак беше најголемиот кукавичен часовник во своето време. Може да се види и денес на Бургштрасе во Визбаден. Од 8 до 20 часот кукавицата се појавува секој пол и пол час.

Посетете го блискиот споменик на културата: Шталата Рајнхоф е традиционален конак со атмосфера на Шварцвалд и тематски соби.


Европа • Германија • Баден-Виртемберг • Црна шума • Најголемиот кукушки часовник во светот
Авторски права и авторски права
Текстовите и фотографиите се заштитени со авторски права. Авторските права на овој напис со зборови и слики се целосно во сопственост на AGE. Сите права се задржани. Содржините за печатени / онлајн медиуми може да се лиценцираат на барање.
Извор на референца за истражување на текст
Информации за тури со тури на лице место, како и лични искуства при посета на најголемите часовници на кукави во светот во септември 2021 година.

Часовници Arbeitsgemeinschaft Deutsche Uhrenstrasse (oD) во Црна шума. Како куку -часовникот дојде до Црна шума. [онлајн] Преземено на 05.09.2021 септември XNUMX година, од URL https://www.deutscheuhrenstrasse.de/uhren-im-schwarzwald/erzaehlungen/wie-die-kuckucksuhr-in-den-schwarzwald-kam.html

Германски музеј на часовници (05.07.2017/05.09.2021/XNUMX), најголемиот светски кукавички часовник во Црна шума. [онлајн] Преземено на XNUMX септември XNUMX година, од URL: https://blog.deutsches-uhrenmuseum.de/2017/07/05/weltgroesste-kuckucksuhren/

Музеј на германски часовници (13.07.2017 јули 05.09.2021 година), првите часовници за кукавица од Црна шума. [онлајн] Преземено на XNUMX септември XNUMX година, од URL https://blog.deutsches-uhrenmuseum.de/2017/07/13/erste-kuckucksuhren/

Германски музеј на саат (oD), кој го измислил? Кукавички часовник. [онлајн] Преземено на 05.09.2021 септември XNUMX година, од URL: https://www.deutsches-uhrenmuseum.de/museum/wissen/uhrenwissen/wer-hats-erfunden-die-kuckucksuhr.html

Почетна страница на Eble Uhrenpark GmbH (oD) на Eble Uhrenpark GmbH. [онлајн] Преземено на 05.09.2021 септември XNUMX година, од URL: https://www.uhren-park.de/shop_content.php/coID/10/Weltgroe-te-Kuckucksuhr

Јуерген Долд (oD), 1 -ви најголем светски кукавички часовник во Шонах. [онлајн] Преземено на 05.09.2021 септември XNUMX година, од URL: http://dold-urlaub.de/?page_id=7

Редакција на државниот главен град Визбаден (ОД) Туризам. Кукушки часовник. [онлајн] Преземено на 05.09.2021 септември XNUMX година, од URL: https://www.wiesbaden.de/tourismus/sehenswertes/virtuellerundgaenge/panorama/kuckucksuhr.php

Редакција на градот Хорнберг (ОД) Туризам и одмор. Игри со часовници Хорнберг. [онлајн] Преземено на 05.09.2021 септември XNUMX година, од URL: https://www.hornberg.de/de/Tourismus-Freizeit/Sehenswuerdigkeiten/Hornberger-Uhrenspiele

Повеќе извештаи за AGE

Оваа веб-локација користи колачиња: се разбира, можете да ги избришете овие колачиња и да ја деактивирате функцијата во секое време. Ние користиме колачиња за да можеме да ви ја претставиме содржината на почетната страница на најдобар можен начин и да можеме да понудиме функции за социјалните медиуми, како и да можеме да го анализираме пристапот до нашата веб-страница. Во принцип, информациите за вашата употреба на нашата веб-локација може да се пренесат на нашите партнери за социјални медиуми и анализа. Нашите партнери може да ги комбинираат овие информации со други податоци што сте им ги ставиле на располагање или што тие ги собрале како дел од вашето користење на услугите. Зустимен Повеќе информации

превод »